Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
77-83 Magazine St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$474,938
Last Sale Date
Oct 31, 2022
Property Information
Block2075
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$192,000
59%
Improvement Value:$133,200
41%
Total Assessment$325,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,367 | +2.0% |
| 2024 | $12,123 | -0.2% |
| 2023 | $12,143 | -8.4% |
| 2022 | $13,251 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.