Skip to content

66 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 2011

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block2075
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,583
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,300
76%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+2.0%
2024$11,643-0.2%
2023$11,661-1.7%
2022$11,867+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,583DeedBook 12328, Page 9042

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12281, Page 4960

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5899, Page 837