Skip to content

106 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block2075
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
24%
Improvement Value:$208,700
76%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+2.0%
2024$10,237-0.2%
2023$10,254-1.7%
2022$10,435+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5845, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 4933, Page 949