Skip to content

9 Darcy St

Newark, NJ 07105

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block2076
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage472
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
91%
Improvement Value:$6,700
9%
Total Assessment$70,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,693+2.0%
2024$2,639-0.2%
2023$2,644-1.7%
2022$2,690+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft472DeedBook 20240, Page 41980