Skip to content

11 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block2076
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,524
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$131,700
66%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+2.0%
2024$7,426-0.2%
2023$7,438-1.7%
2022$7,570+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft3,524DeedBook 20240, Page 41980

Property Built

Built

Year Built: 1895