Skip to content

17-19 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1889

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 21, 1992

Property Information

Block2076
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,406
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
34%
Improvement Value:$156,400
66%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.0%
2024$8,768-0.2%
2023$8,782-1.7%
2022$8,938+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft4,406DeedBook 5220, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1889