Skip to content

135 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 25, 1996

Property Information

Block2077
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
74%
Improvement Value:$65,900
26%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+2.0%
2024$9,447-0.2%
2023$9,462-6.0%
2022$10,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5433, Page 21

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4557, Page 996