Skip to content

9 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 3, 2010

Property Information

Block2077
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
37%
Improvement Value:$121,400
63%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+2.0%
2024$7,184-0.2%
2023$7,195-1.7%
2022$7,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,728DeedBook 12244, Page 2559

Property Built

Built

Year Built: 1900