Skip to content

34-36 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block2080
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
42%
Improvement Value:$119,400
58%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+2.0%
2024$7,713-0.2%
2023$7,726-1.7%
2022$7,862+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000

To:

Sq Ft2,050DeedBook 5727, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1900