Skip to content

12 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$759,900
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block2080
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$341,800
82%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$15,563+175.6%
2022$5,647+1.0%
2021$5,589+1.8%
2020$5,488+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$759,900

To:

Sq Ft3,276DeedBook 20210, Page 93700

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft784DeedBook 20200, Page 4852Recorded1/14/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5675, Page 60