Skip to content

6 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block2080
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,029
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
24%
Improvement Value:$210,800
76%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+2.0%
2024$10,338-0.2%
2023$10,354-1.7%
2022$10,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft4,029DeedBook 6340, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6160, Page 953