Skip to content

133-137 Avenue L

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block5030
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
16%
Improvement Value:$279,900
84%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,721+2.0%
2024$12,470-0.2%
2023$12,490-1.7%
2022$12,711+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500

To:

DeedBook 20250, Page 57206

Property Sale

Sale
$500

To:

DeedBook 20230, Page 57567

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 37169Recorded4/28/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6041, Page 150