Skip to content

25 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$117,100
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
74%
Improvement Value:$83,600
26%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,230+2.0%
2024$11,989-0.2%
2023$12,009-6.0%
2022$12,779+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$117,100

To:

DeedBook 20190, Page 74850

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5716, Page 390

Property Sale

Sale
$26,750

Property Sale

Sale
$26,750

Property Sale

Sale
$26,750
DeedBook 4588, Page 374