Skip to content

27 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$269,700
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block20
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
61%
Improvement Value:$109,400
39%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+2.0%
2024$10,341-0.2%
2023$10,358-8.1%
2022$11,275+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,700

To:

DeedBook 20190, Page 74852

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5716, Page 413

Property Sale

Sale
$29,250

Property Sale

Sale
$29,250

Property Sale

Sale
$29,250
DeedBook 4587, Page 984