Skip to content

14 Howard Ct

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$180,500
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block229
Lot1
QualifierC0506
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage5.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$124,100
78%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+2.0%
2024$5,931-0.2%
2023$5,941-1.7%
2022$6,046+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,500

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6069, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1990