Skip to content

47 Howard Ct

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block229
Lot1
QualifierC0710
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage5.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$120,600
78%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+2.0%
2024$5,801-0.2%
2023$5,810-1.7%
2022$5,913+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

To:

DeedBook 20260, Page 5531

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,139DeedBook 12477, Page 8205

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Property Sale

Sale
$99,900

To:

Property Sale

Sale
$72,440

To:

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$97,477

To: