Skip to content

69 Howard St

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block229
Lot1
QualifierC0818
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage609
Acreage5.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$80,800
70%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,404+2.0%
2024$4,317-0.2%
2023$4,324+18.0%
2022$3,663+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft609DeedBook 20200, Page 72358

Property Built

Built

Year Built: 1990