Skip to content

13 Foundry St

Newark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block2400
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
23%
Improvement Value:$208,400
77%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+2.0%
2024$10,073-0.2%
2023$10,089-1.7%
2022$10,268+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft4,300DeedBook 20220, Page 98371

Property Sale

Sale
$636,000
DeedBook 12008, Page 731

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6311, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6052, Page 505

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5825, Page 369

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5595, Page 639

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5191, Page 629