Skip to content

25 Foundry St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2010

Property Information

Block2400
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
31%
Improvement Value:$145,400
69%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.0%
2024$7,866-0.2%
2023$7,879-1.7%
2022$8,018+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12203, Page 636

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5867, Page 703

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5650, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1905