Skip to content

27-29 Foundry StNewark, NJ 07105

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block2400
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
95%
Improvement Value:$3,700
5%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,635+2.0%
2024$2,584-0.2%
2023$2,588-1.7%
2022$2,633+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,500

To:

DeedBook 12493, Page 5883