Skip to content

636-638 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 5, 2016

Property Information

Block2400
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
48%
Improvement Value:$69,800
52%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+2.0%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 20160, Page 32528

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6251, Page 802

Property Sale

Sale
$77,168
DeedBook 5695, Page 663