Skip to content

32-38 Waydell StNewark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block2400
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$550,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,917+2.0%
2024$20,504+16.3%
2023$17,636-2.4%
2022$18,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft332DeedBook 20250, Page 16699

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 20220, Page 47109Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 12562, Page 5945Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4787, Page 557