Skip to content

93-105 Albert Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block2410
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
36%
Improvement Value:$581,700
64%
Total Assessment$902,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,330+2.0%
2024$33,653-0.2%
2023$33,707-1.7%
2022$34,303+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

DeedBook 20170, Page 44786