Skip to content

11 Esther StNewark, NJ 07105

Built 1890
Public Property

Last Sale Price
$106,270
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block2410
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
47%
Improvement Value:$56,200
53%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$3,670+11.9%
2017$3,281+7.3%
2016$3,059+5.4%
2015$2,901-46.7%
Property History

Property Sale

Sale
$106,270

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 12562, Page 1476Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$2,400
DeedBook 4631, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1890