Skip to content

21 Esther St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block2410
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
43%
Improvement Value:$71,300
57%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+2.0%
2024$4,641+5.5%
2023$4,399-1.8%
2022$4,481+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft930DeedBook 20250, Page 73825Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft930DeedBook 5475, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1890