Skip to content

104-106 Albert Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block2422
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
44%
Improvement Value:$154,300
56%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+2.0%
2024$10,181-0.2%
2023$10,198-1.7%
2022$10,378+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5719, Page 3

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5445, Page 51