Skip to content

92-94 Albert AveNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block2422
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
42%
Improvement Value:$218,400
58%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980-0.2%
2023$14,003-7.9%
2022$15,211+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 6156, Page 314