Skip to content

24 Libella Ct

Newark, NJ 07105

Built 2015
Industrial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block2462
Lot1.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
10%
Improvement Value:$327,800
90%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,851+2.0%
2024$13,577-0.2%
2023$13,599-1.7%
2022$13,840+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 12537, Page 5255

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12334, Page 9430