Skip to content

106 Fleming Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 15, 2003

Property Information

Block2471
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
DescriptionBLACK TOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
34%
Improvement Value:$127,800
66%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,180-0.2%
2023$7,192-12.1%
2022$8,178+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 6028, Page 552

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5963, Page 710

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 5697, Page 411