Skip to content

62 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block2476
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
48%
Improvement Value:$79,700
52%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,788+2.0%
2024$5,674-0.2%
2023$5,683-1.7%
2022$5,784+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 12481, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1877