Skip to content

45- Vincent St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2003

Property Information

Block2480
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
40%
Improvement Value:$78,200
60%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+2.0%
2024$4,828-0.2%
2023$4,836-1.7%
2022$4,921+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4818, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1900