Skip to content

31 Vincent St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 20, 1993

Property Information

Block2480
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
41%
Improvement Value:$81,400
59%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248+2.0%
2024$5,145-0.2%
2023$5,153-1.7%
2022$5,244+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,218DeedBook 5293, Page 542

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5130, Page 804

Property Sale

Sale
$25,357
DeedBook 5122, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1905