Skip to content

36-38 Lentz Ave

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 1, 1977

Property Information

Block2480
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
33%
Improvement Value:$135,200
67%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+2.0%
2024$7,553-0.2%
2023$7,565-1.7%
2022$7,699+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,218DeedBook 4562, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1915