Skip to content

34 Lentz Ave

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block2480
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,058
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
23%
Improvement Value:$189,000
77%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,340+2.0%
2024$9,156-0.2%
2023$9,171-1.7%
2022$9,333+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft3,408DeedBook 20180, Page 55232Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4881, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1920