Skip to content

10-12 Lentz Ave

Newark, NJ 07105

Built 1922

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block2480
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,994
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
17%
Improvement Value:$313,200
83%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,337+2.0%
2024$14,055+31.7%
2023$10,672-1.7%
2022$10,860+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft6,994DeedBook 20211, Page 48650

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 12340, Page 2966

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4891, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1922