Skip to content

16 Lentz Ave

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2014

Property Information

Block2480
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage794
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
46%
Improvement Value:$61,900
54%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,339+2.0%
2024$4,254-0.2%
2023$4,260-1.7%
2022$4,336+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 12285, Page 5048

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 12047, Page 967

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 6253, Page 62

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 6022, Page 611

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5921, Page 836

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5526, Page 940

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4835, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1910