Skip to content

10-12 Lentz Ave Rear

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block2480
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$7,052+1.8%
2020$6,924+3.7%
2019$6,675+3.5%
2018$6,450+76.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 43175Recorded5/20/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 31094

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4949, Page 308