Skip to content

515 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1912

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block2482
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,035
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
22%
Improvement Value:$208,500
78%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+2.0%
2024$9,961-0.2%
2023$9,977-1.7%
2022$10,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft6,035DeedBook 5827, Page 600

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5643, Page 900

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5036, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1912