Skip to content

35 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Built 2005

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block2484
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,602
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
25%
Improvement Value:$214,700
75%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884+2.0%
2024$10,670-0.2%
2023$10,687-1.7%
2022$10,876+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,602DeedBook 5897, Page 314