Skip to content

122 Brill St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block2484
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description1SCBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
83%
Improvement Value:$16,000
17%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+2.0%
2024$3,530-0.2%
2023$3,536-1.7%
2022$3,599+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$517,000
DeedBook 6147, Page 757