Skip to content

106 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2015

Property Information

Block2484
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description1SMG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,641
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$247,100
76%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+2.0%
2024$12,120+4.7%
2019$11,574+305.8%
2018$2,852+4.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

DeedBook 12480, Page 8702Recorded1/31/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels