Skip to content

14 Green St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block865
Lot121
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,400
65%
Improvement Value:$119,900
35%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+2.0%
2024$12,836-0.2%
2023$12,856-7.4%
2022$13,889+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12292, Page 2145

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5695, Page 346

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5266, Page 122

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4913, Page 743