Skip to content

74 Irvine Turner Blvd

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block2520
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
13%
Improvement Value:$180,500
87%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+2.0%
2024$7,713-0.2%
2023$7,726-14.8%
2022$9,071+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 20250, Page 34250

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 20230, Page 5773Recorded1/27/2023

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12128, Page 9386

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5208, Page 478

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4850, Page 589