Skip to content

21 Kent St

Newark, NJ 07108

Built 1910
Vacant Land

Last Sale Price
$13,240
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block2616
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$1,841+15.0%
2017$1,602+6.7%
2016$1,501+5.0%
2015$1,429+40.4%
Property History

Property Sale

Sale
$13,240

To:

DeedBook 20230, Page 67567

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1910