Skip to content

12 Brenner St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block2616
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$1,238+6.7%
2016$1,160+5.0%
2015$1,104+40.3%
2014$787+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6228, Page 834

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1910