Skip to content

697 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Date
Sep 18, 2012

Property Information

Block2618
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$933-53.5%
2014$2,006+3.7%
2013$1,934+4.7%
2012$1,848+16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 6083, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1910