Skip to content

11 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1935

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block2626
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
14%
Improvement Value:$173,400
86%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+2.0%
2024$7,553-0.2%
2023$7,565-1.7%
2022$7,699+22.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft4,275DeedBook 20190, Page 37322

Property Built

Built

Year Built: 1935