Skip to content

47 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Built 1930

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block2624
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
19%
Improvement Value:$119,800
81%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+2.0%
2024$5,514-0.2%
2023$5,523-1.7%
2022$5,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft2,542DeedBook 20240, Page 74853

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5689, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1930