Skip to content

719 S 11th StNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$11,200
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block2631
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$3,343+0.3%
2002$3,334+1.4%
2001$3,287+1.0%
2000$3,254+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$11,200

To:

Sq Ft860DeedBook 20240, Page 58520

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5304, Page 745

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5304, Page 745

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 5252, Page 461

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4896, Page 907