Skip to content

727 S 11th StNewark, NJ 07103

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block2631
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,412
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
8%
Improvement Value:$380,000
92%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,180-1.7%
2022$1,201+1.0%
2021$1,188+1.8%
2020$1,167+3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft3,412DeedBook 20190, Page 12767

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 6332, Page 76